
Niedzielne prelekcje w ramach JESIENI PRZODKÓW – 5 XI 2023
Za nami pierwsze z cyklu prelekcji w ramach JESIENI PRZODKÓW spotkanie z historią! W minioną niedzielę w Muzeum Ziemi Wałeckiej mieliśmy okazję wysłuchać interesujących opowieści o ludności żydowskiej w Wałczu oraz o kamiennych kręgach w Pławnie.
Pierwszy wystąpił dr Mateusz Pielka przybliżając słuchaczom dzieje Żydów, którzy jeszcze w XIX wieku stanowili około 20% mieszkańców Wałcza, ale już w latach 40. XX wieku zupełnie zniknęli z powiatu wałeckiego. Tematyka żydowska w ujęciu naszego regionu jest ostatnio coraz częściej podejmowana, co cieszy ze względu na to, że choć do niedawna Żydzi stanowili duży odsetek wałczan, od lat ich udział w rozwoju miasta jest pomijany, a pamięć o nich zaniedbywana. Dr Pielka w przekrojowym skrócie przedstawił historię pojawienia się Żydów w mieście i ich codzienności, skupiając się szczególnie na XIX i XX wieku, czyli czasie, gdy ludność żydowska w mieście była najliczniejsza, a później ze względu na wydarzenia II wojny światowej zupełnie zanikła.
Drugi prelegent, Andrzej Kasprzak, zajmuje się archeologią od lat, a jego doświadczenie i umiejętność przekazywania wiedzy były widoczne podczas wygłoszonej przez niego prelekcji na temat kamiennych kręgów w Pławnie. Na stanowisku archeologicznym, na którym odnaleziono cmentarzysko z I-III wieku n.e., miała okazję pojawić się także Aleksandra Nowicka – pracownica SF Grupy Warownej “Cegielnia” (oddział MZW). Opowiedziana z humorem historia działań związanych z odkryciem i opracowaniem znalezisk z Pławna zainteresowała nawet tych, którzy na co dzień nie są związani z archeologią i z pewnością zachęciła do odwiedzenia znajdującego się niecałe 40 kilometrów od Wałcza obiektu.
Już 26 listopada o godzinie 11.30 odbędą się kolejne dwie prelekcje. Tym razem wystąpienia skupią się wokół słowiańskich zaświatów i śmierci w kulturze ludowej. Zapraszamy!