Strzałka

“Bój o Kołobrzeg” z muzealną armatą

Tego roku obchodzimy 79. rocznicę walk o Kołobrzeg. Przez jedenaście dni, od 8 do 18 marca 1945 roku, 1 Armia Wojska Polskiego walcząca u boku Armii Czerwonej, toczyła zacięty bój z Niemcami o zajęcie Kołobrzegu. Bitwę uznano za kluczowy etap walk na Pomorzu Zachodnim i za pierwsze samodzielne zwycięstwo operacyjne 1 Armii WP.
Po kilku latach przerwy wydarzenia z 1945 roku znów upamiętniono widowiskiem zorganizowanym przez Muzeum Oręża Polskiego na kołobrzeskiej plaży. W inscenizacji bitwy udział wzięło około 250 rekonstruktorów. Tegoroczny “Bój o Kołobrzeg” rozpoczął się 16 marca w samo południe, a wraz z nim rozpoczął się też ulewny deszcz, który dodał rekonstrukcji bitewnego dramatyzmu. W widowisku wykorzystano m.in. naszą dzielną muzealną armatę obsługiwaną przez równie dzielną grupę z Teatru Inscenizacji Historycznych. Wśród efektów pirotechnicznych dało się więc dojrzeć także strzały z naszego działa…
Dzięki uprzejmości Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu mogliśmy również pojawić się podczas sobotnich obchodów z naszą mobilną wystawą “Las świadkiem walk o Wał Pomorski”, którą prezentowaliśmy pod namiotem Stowarzyszenia Wał Pomorski 1945. Przed nadejściem wspominanej ulewy zdążyliśmy opowiedzieć nieco o umundurowaniu i zabytkowej broni, którą na co dzień można podziwiać w Skansenie Fortyfikacyjnym Grupa Warowna “Cegielnia”.
Dziękujemy za możliwość uczestniczenia w niezwykłym wydarzeniu, jakim był “Bój o Kołobrzeg” i za zainteresowanie naszymi zbiorami. Mamy nadzieję, że zobaczymy się w Kołobrzegu już za rok, podczas obchodów 80. rocznicy bitwy o Kołobrzeg!
fot. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Muzeum Ziemi Wałeckiej, Arkadiusz Rutkowski