Strzałka

IKONA – PISANA MODLITWA

Około stu ikon zaprezentowano na wystawie, której wernisaż odbył sie 16 września. W skład wystawy wchodzą współczesne dzieła pilskiego artysty Andrzeja Binkowskiego, a także ikony będące własnością przedstawicieli wałeckiej parafii greckokatolickiej. Najstarsze ikony (XVII – XIX w.) pochodzą z szamotulskiego Zamku Górków i trafiły tam po przechwyceniu z przemytu.

Ikona objawia inną rzeczywistość, przenosi w sferę duchową  – podczas wernisażu mówił współorganizator wystawy ks. Arkadiusz Trochanowski, proboszcz wałęckiej parafii greckokatolickiej – Ikony przedstawiają wydarzenia przede wszystkim z ziemskiego życia Chrystusa i Bogurodzicy.

Po wernisażu odbyło sie spotkanie z pisarzem ikon, opowiadającym o tajnikach swojej pracy – o historii ikon, sposobie przygotowania desek, tworzeniu podkładu, skomplikowanej technice malowania, utrwalaniu. Podkreślał, że to żmudna, wymagająca czasu i ogromnej cierpliwości praca, a jednocześnie egzamin z wiary, uczciwości  i pracowitości. Podczas pracy artysta ograniczony jest kanonem, nie może za wszelką cenę pokazywać własnego “ja”, pole do popisu wyobraźni jest ograniczone. Wzory postaci są ściśle określone i mają religijne znaczenie, dlatego ikonograf nie może pozwolic sobie na dowolnosć i własne wizje.