Strzałka

JESIEŃ PRZODKÓW – oferta edukacyjna

W ramach JESIENI PRZODKÓW zapraszamy na następujące lekcje muzealne i warsztaty:

  • “Zaduszki, Samhain, Halloween… czyli kult przodków w dawnych tradycjach” (październik 2023 – styczeń 2024)
    • W wielu kulturach przełom października i listopada to wyjątkowy czas, w którym dni stają się krótsze, a długie wieczory sprzyjają rozmaitym refleksjom. W Polsce myślimy wtedy o tych, którzy odeszli i odwiedzamy cmentarze. A jak jest w innych częściach świata? W trakcie zajęć porozmawiamy o zwyczajach związanych z Zaduszkami, o tym, skąd wziął się Halloween i dlaczego w Meksyku ten czas jest tak radosny i przepełniony zabawą. W kolejnej części lekcji odbędą się zajęcia plastyczne, podczas których uczestnicy przygotują maski na wzór obrzędowych kraboszek wykorzystywanych podczas słowiańskich obrzędów zadusznych. Oferta skierowana szczególnie do grup przedszkolnych i uczniów szkół podstawowych. Obowiązują wcześniejsze zapisy. Koszt udziału w zajęciach: 10 zł od osoby. Zapewniamy wszelkie potrzebne materiały.
  • “Drzewo genealogiczne bez tajemnic… genealogia dla dzieci” (październik 2023 – styczeń 2024)
    • Propozycja Muzeum Ziemi Wałeckiej na przybliżenie najmłodszym skomplikowane układy rodzinne. Dlaczego dawniej krewnych ze strony matki określano mianem “po kądzieli”, a ze strony ojca “po mieczu”? Kim była świekra, jak nazywano siostrę męża? Choć staropolskie określenia stopnia pokrewieństwa mogą nastręczać nieco problemów, postaramy się, aby po naszej lekcji muzealnej drzewo genealogiczne nie miało już żadnych tajemnic. W drugiej części zajęć uczestnicy wykonają drzewo genealogiczne własnej rodziny. Oferta skierowana szczególnie do grup przedszkolnych i uczniów szkół podstawowych. Obowiązują wcześniejsze zapisy. Koszt udziału w zajęciach: 10 zł od osoby. Zapewniamy wszelkie potrzebne materiały.
  • “Słomiany zapał… świąteczne ozdoby ze słomek” (listopad 2023 – grudzień 2023)
    • Warsztaty “Słomiany zapał… świąteczne ozdoby ze słomek” wpisują się w bożonarodzeniowy klimat ostatnich tygodni roku. Uczestnicy zajęć zostaną oprowadzeni po wystawie czasowej “WIGILIE PRZODKÓW. Boże Narodzenie w kulturze ludowej XIX i XX wieku”, a następnie wezmą udział w warsztatach plastycznych i wykonają samodzielnie tradycyjne ozdoby choinkowe ze słomek. Oferta skierowana szczególnie do grup przedszkolnych i uczniów szkół podstawowych. Obowiązują wcześniejsze zapisy. Koszt udziału w zajęciach: 10 zł od osoby. Zapewniamy wszelkie potrzebne materiały.

 

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU:

tel.: 67 258-2591

email: info@mzw.com.pl, borek@mzw.com.pl