Strzałka

KARPACKIE CERKWIE W MINIATURZE i CERKWIE BESKIDU

3 marca w Muzeum Ziemi Wałeckiej odbył się wernisaż wystaw „Karpackie cerkwie w miniaturze” oraz „Cerkwie Beskidu”, będących inauguracją obchodów 60-lecia Parafii Greckokatolickiej w Wałczu.

„Karpackie cerkwie w miniaturze” to kolekcja 35 prac Michała Warchiła – minatur cerkwi z regionu Łemkowszczyzny. Wszystkie modele wykonywane są ręcznie, na podstawie materiałów fotograficznych, pomiarów i szkiców robionych przez autora oraz zdjęć i materiałów archiwalnych dotyczących cerkwi już nieistniejących.

Autor miniatur urodził się w rodzinie łemkowskiej w 1941 roku, we wsi Krempna (pow. Jasło – Środkowa Łemkowszczyzna). Po zakończeniu działań wojennych, wiosną 1947 roku, wraz z całą rodziną został przymusowo przesiedlony w ramach „Akcji Wisła” na ziemie zachodnie, w rejon Gorzowa Wielkopolskiego. Obecnie z wraz z rodziną mieszka w Legnicy.

Przez cały okres dzieciństwa i młodości wzrastał w tradycji kultury łemkowskiej i wiary grekokatolickiej, które wywarły duży wpływ na tematykę jego prac. Zamiłowanie do majsterkowania oraz pierwsze próby tworzenia drewnianych modeli cerkwi szybko przerodziły się w fascynację tą dziedziną modelarstwa.

Wystawie modeli cerkwi towarzyszą zdjęcia autorstwa Kamila Paluszka – pochodzącego z Muszyny fotografa zafascynowanego łemkowską spuścizną. Piękne, nostalgiczne fotografie doskonale oddają charakter Beskidu Niskiego. Prace tego zdolnego fotografa można śledzić na portalu poświęconym cerkwiom:

https://www.facebook.com/Cerkwie-331862973679137/

W trakcie wernisażu odbyła się prelekcja ks.dr Arkadiusza Trochanowskiego “Tajemnice cerkiewnej przestrzeni” oraz występ zespołu Czeremcha.

Wystawa czynna do 28 IV.

Zapraszamy!!

 

kurator wystawy: Marlena Jakubczyk

oprawa plastyczna: Marlena Jakubczyk, Bartłomiej Baranowski