Strzałka

Najdłuższy marsz 2… czyli indiańskie oblicza Ameryki Północnej

Wystawa prezentowana w naszych salach przedstawia kulturę rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, widzianą z perspektywy udziału autora wystawy, Adama Piekarskiego w historycznym przedsięwzięciu, jakim był wielokulturowy, tubylczy marsz zwany Najdłuższym Marszem 2 (The Longest Walk 2). Był to drugi indiański marsz zorganizowany w 2008 roku w Stanach Zjednoczonych, w trzydziestą rocznicę pierwszego marszu, który miał miejsce w 1978 roku. Najdłuższy Marsz 2 przemierzał całe Stany Zjednoczone, od San Francisco w Kalifornii, do leżącej na wschodnim wybrzeżu stolicy, Waszyngtonu, a wzięło w nim udział ponad 800 uczestników, nie tylko Indian. Motywem przewodnim wystawy są artefakty związane z tubylczymi kulturami Ameryki Północnej pochodzące głównie ze zbioru autora oraz fotografie autora i innego uczestnika marszu z Polski, Marka Nowocienia oddające klimat tubylczej pielgrzymki.
Organizatorem Najdłuższego Marszu 2, który stanowił olbrzymie indiańskie przedsięwzięcie był Dennis J. Banks (1937-2017), w języku ojibwa Nowacumig – amerykański Indianin z narodu Czipewejów (Chippewa) z rezerwatu Leech Lake, działacz społeczno-polityczny tubylczych Amerykanów, znany lider Ruchu Indian Amerykańskich
(AIM) i okupacji Wounded Knee w 1973 roku, organizator Świętych Biegów na świecie i Najdłuższych Marszów w USA, nauczyciel, twórca i aktor.
Cele Najdłuższego Marszu 2 skupiały się wokół haseł, które i dzisiaj nie mogą pozostawić nas obojętnym – pokój, sprawiedliwość, suwerenność, zdrowie, ochrona świętych miejsc i środowiska, Matki Ziemi.
Wystawa będzie trwała do 31 marca 2023 roku.
Zapraszamy❗️❗️😁