Strzałka

NOC MUZEÓW 2018

Noc Muzeów rozpoczęła się wernisażem wystawy fotograficznej „Kolory i faktury Antarktydy” autorstwa Tomka Bukowskiego. Fotografie, powstałe w trakcie szaleńczej wyprawy jachtem S/Y Naschachata II, były świetnym tłem do opowieści o mroźnej krainie snute przez samego autora.

Kolejny punkt programu to spotkanie z autorem głośnej biografii Tonego Halika „Tu byłem. Tony Halik” Mirosławem Wlekłym.

W trakcie rozmowy próbowaliśmy wyjaśnić wiele kontrowersyjnych faktów, ale i wiele niedomówień związanych z życiorysem Halika. Czy Tony Halik był pilotem RAF-u czy Luftwaffe? I jakim sposobem stał się bohaterem francuskiego Ruchu Oporu? Dlaczego czując się Polakiem miał argentyński paszport? Wszystkie te kontrowersje autor książki starał się rozwiać w trakcie spotkania autorskiego.

O wyprawie przez Łuk Karpat opowiedział Łukasz Supergan w trakcie prelekcji zatytułowanej „3 miliony kroków. Samotne przejście Karpat”. Autor opowieści to specjalista od wypraw długodystansowych, bloger i fotograf. Przeszedł szlak z Warszawy do Santiago de Compostela, dwukrotnie przechodził Łuk Karpat (jako pierwszy człowiek samotnie), wędrował w Himalajach, Karakorum, Tien-Szan i Pamirze. Przemierzył łańcuch Pirenejów, Alp i irańskiego Zagrosu, trawers Islandii oraz Izraelski Szlak Narodowy i palestyński Szlak Abrahama.

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów zakończyła się pokazem ognistego flamenco w wykonaniu Nadii Mazur, której towarzyszyli Borja Soto – śpiewak prosto z Hiszpanii oraz Damian Kowaliński z gitarą flamenco.
Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych gości- muzealnicy przygotowali przestrzenną grę planszową „Tu byłem. Tony Halik” oraz zajęcia plastyczne „Skopiuj Mistrza”, które polegały na próbie skopiowania dzieł młodopolskich twórców. Młodzi artyści po skończonej pracy otrzymali pieczątkę potwierdzającą zgodność z oryginałem.