Strzałka

“PATRZ W GÓRĘ… astrofotografia Roberta Gudańskiego” – po wernisażu

12 maja w Muzeum Ziemi Wałeckiej została otwarta nowa wystawa czasowa – “PATRZ W GÓRĘ… astrofotografia Roberta Gudańskiego”

Robert Gudański od dziecka spoglądał w niebo. Najpierw patrzył na nie gołym okiem, potem za pomocą teleskopu. Wiedzę na temat kosmosu czerpał z książek i atlasów, w późniejszym czasie także z forów internetowych. Obserwacje doprowadziły go do astroszkicowania, czyli rysowania na papierze obrazu, który widział przez obiektyw teleskopu. Z czasem ołówek zastąpił aparat. Pan Robert wykorzystał go do tworzenia astropejzaży, kadrując mgławice, galaktyki i gromady gwiazd, a zaopatrując się w lepszy sprzęt, sięgnął dalej. Dzięki zastosowaniu filtrów interferencyjnych zaczął wydobywać z odległych zakątków kosmosu feerię barw widoczną na jego niezwykłych zdjęciach.

Zaprezentowanych w Muzeum Ziemi Wałeckiej czterdzieści fotografii przedstawia tak naprawdę historię. Światło gwiazd, które dawno przeminęły… Podczas wernisażu pan Robert opowiedział o swojej pasji, o technice i sprzęcie, który wykorzystuje. Odpowiadał na pytania zgromadzonych na otwarciu wystawy i tłumaczył, jak powstały jego zdjęcia i co dokładnie przedstawiają. Dla niezaznajomionych z tematem nie jest to bowiem takie oczywiste. Oczywiste jest jednak, że piękne kolory i niezwykłe kształty, jakie przybierają mgławice i galaktyki, zachwycają każdego. Zapraszamy do Muzeum Ziemi Wałeckiej na wystawę “PATRZ W GÓRĘ… astrofotografia Roberta Gudańskiego” do 9 czerwca!