Strzałka

Pieniądze to nie wszystko…

Od 11 lipca w salach Muzeum Ziemi Wałeckiej dostępna jest nowa wystawa czasowa „Pieniądze to nie wszystko…”. Wystawa niezwykła, łącząca edukację ekonomiczną z sentymentalną podróżą do Wałcza okresu PRL i przełomu lat 90. Kanwa wystawy jest trudny czas galopującej inflacji i denominacji. Każdy Wałczanin był wówczas milionerem, a muzealnicy postanowili pokazać na co i gdzie można było te miliony wydać.

Wystawa powstała dzięki zaangażowaniu trzech niepowtarzalnych kobiet, które potrafiły zarazić muzealników entuzjazmem do szalonego pomysłu, jakim jest wystawa o ekonomii. Anna Chandoszko – pomysłodawczyni całego przedsięwzięcia, Monika Muszyńska-Kujas i jej Fundacja “Planeta Kreatywna”, dzięki której możliwa jest realizacja projektu oraz Agnieszka Halama – autorka Kwadracików, które prowadzą widzów przez zawiłe ekonomiczne treści. Podróż w czasie do okresu PRL możliwa jest dzięki pasji kolekcjonerów, którzy udostępnili swoje zbiory – Panowie Krzysztof Pukaczewski, Marcin Krężel, Wiesław Stelmach oraz Mateusz Lasoń. Do wnętrz wałeckich sklepów okresu PRL możemy zajrzeć dzięki uprzejmości wałeckiego PSS Społem, które w tym roku obchodzi 75. rocznicę powstania. Bankowość tego okresu możemy podejrzeć dzięki eksponatom użyczonym przez Spółdzielczy Bank Ludowy w Zakrzewie oddział Wałcz, Bank Spółdzielczy w Czarnkowie oraz Spółdzielczy Bank Ludowy w Zakrzewie Oddział Złotów.

Wystawa jest jednym z elementów projektu Letnia Akademia Finansów, realizowanego przez Fundację “Planeta Kreatywna” we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach projektu edukacji ekonomicznej.

Wirtualne zwiedzanie wystawy:

https://roundme.com/embed/772502/2433825

Kurator wystawy: Anna Chandoszko, Marlena Jakubczyk

Oprawa plastyczna: Marlena Jakubczyk, Bartłomiej Baranowski