Strzałka

Po wernisażu wystawy “Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych”

W minioną niedzielę 11 lutego, muzealnym zwyczajem o godzinie 11.30, rozpoczęliśmy wernisaż nowej wystawy czasowej. Frekwencja dopisała, pojawiło się kilku stałych bywalców, jak i sporo nowych twarzy. Serdecznie dziękujemy za odwiedziny i za powroty do Muzeum Ziemi Wałeckiej.

Wystawa “Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” powstała w 2009 roku z okazji Międzynarodowego Roku Astronomii ogłoszonego przez ONZ dla uczczenia 400. rocznicy pierwszych obserwacji nieba przez lunetę, których dokonał Galileusz.

Główną gwiazdą wystawy jest luneta – przyrząd wynaleziony na początku XVII wieku, który prawdziwie zrewolucjonizował świat nauki. To dzięki niej “przedmioty odległe stały się bliskie”, a człowiek mógł obserwować obiekty na niebie, których dotąd nie widział gołym okiem. Po ulepszeniu lunety przez Galileusza, kariera tego włoskiego uczonego, jak i niezwykłego przedmiotu, którym się posługiwał, nabrała prędkości.

Narracja wystawy prowadzi od zegarów słonecznych i kwadrantu Kopernika, jako wynalazków stosowanych przed wynalezieniem lunety, przez wspomniane lunety, po astrofotografię i nowoczesne teleskopy kosmiczne. Autorem wystawy jest dr Maciej Kluza. Prezentowane obiekty pochodzą ze zbiorów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wśród najciekawszych obiektów zauważyć można modele lunety Galileusza, lunet kaliskich, teleskopu Hubble’a, jak i zabytkowe przyrządy do obserwacji nieba i prowadzenia pomiarów. Wystawę uzupełniają plansze edukacyjne opisujące najważniejsze wydarzenia, zagadnienia i postaci ze świata kosmicznej nauki oraz stanowiska interaktywne, dzięki którym można wczuć się w rolę odkrywcy nocnego nieba i obserwować Księżyc. W jednej z sal muzealnych urządzone zostało małe planetarium, w którym leżąc na poduszce, można oglądać gwiazdy i planety.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Ziemi Wałeckiej i nowej wystawy czasowej “Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych”. Serdecznie polecamy także naszą nową ofertę edukacyjną towarzyszącą kosmicznej ekspozycji >>> https://mzw.com.pl/lekcje-muzealne/