Strzałka

Podsumowanie WRZEŚNIA 2023

1 września – Obchody 84. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej na Cmentarzu Wojennym w Wałczu

Wrzesień tradycyjnie rozpoczęliśmy od wspomnienia ważnej daty. Tego roku Muzeum Ziemi Wałeckiej miało szansę być organizatorem obchodów 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Cmentarzu Wojennym w Wałczu, gdzie przy wsparciu wojska, wraz z mieszkańcami Wałcza, oddaliśmy cześć poległym w obronie ojczyzny żołnierzom.

10 września – “TAK-TAK NIE-NIE” – wernisaż wystawy malarstwa, tkaniny artystycznej i prac z papieru Ireny Marii Palki

Wernisaż wystawy odbył się tradycyjnie w niedzielę o godzinie 11.30 w siedzibie Muzeum Ziemi Wałeckiej przy ulicy Pocztowej 14. Nietuzinkowa, skłaniająca do refleksji i zaskakująca techniką wykonania twórczość pani Ireny Marii Palki, od 2021 roku wałczanki z wyboru, przyciągnęła zainteresowanych sztuką, która zyskała uznanie na wielu konkursach w Polsce i zagranicą. Nowa wystawa czasowa będzie dostępna do 31 października 2023 roku.

17 września – “MUZEUM NA WODZIE” i obchody 84. rocznicy agresji ZSRR na Polskę

Niedziela 17 września była wyjątkowo pracowita dla pracowników MZW. Tego dnia odbyło się zapowiadane wydarzenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa – “MUZEUM NA WODZIE”, czyli nietypowe zwiedzanie miasta z pokładu statku. W rolę przewodnika wcielił się Piotr Wojtanek, wspierany podczas pierwszego rejsu przez Alfreda Mikłaszewicza, który opowiedział o historii wałeckiego sportu. W sumie statek odbijał od brzegu trzy razy, choć początkowo planowano tylko jeden rejs. Zainteresowanie wydarzeniem okazało się jednak bardzo duże, a sukces przedsięwzięcia nasunął myśl o tym, aby w przyszłości częściej organizować tego typu atrakcje dla mieszkańców Wałcza.

17 września to także rocznica agresji ZSRR na Polskę, obchodzona również jako Światowy Dzień Sybiraka. Delegacja Muzeum Ziemi Wałeckiej udała się pod pomnik Józefa Piłsudskiego, aby razem z wałczanami upamiętnić ofiary działań wojennych.

21 września – I Konferencja Naukowa “Rewitalizacja terenów powojskowych. Turystyka militarna”

21 września w Centralnym Ośrodku Sportu w Wałczu odbyła się I Konferencja Naukowa pt. “Rewitalizacja terenów powojskowych. Turystyka militarna”. Udział w niej wzięli również pracownicy Muzeum Ziemi Wałeckiej. Mieliśmy szansę opowiedzieć o problemie turystyki militarnej na przykładzie miejscowości Zdbice, o działalności i wyzwaniach stojących przed oddziałem MZW – Skansenem Fortyfikacyjnym Grupą Warowną “Cegielnia” oraz o turystycznej marce regionalnej Wał Pomorski 1945. Dzięki wystąpieniu mogliśmy zaprezentować nasz region atrakcyjny pod względem turystyki militarnej, a także opowiedzieć o tym, jak wykorzystujemy ten potencjał w naszej codziennej pracy w kulturze.

24 września – wernisaż wystawy “Sport jako pasja i sposób na życie”

Kolejna pracująca niedziela, 24 września, była dniem, w którym udało się nam otworzyć wystawę zorganizowaną z okazji III Wałeckich Dni Seniora – “Sport jako pasja i sposób na życie”. Wyjątkowo ekspozycja została umieszczona w Wałeckim Centrum Kultury. Złożyły się na nią fotografie, noty biograficzne, medale, puchary, odznaczenia i inne pamiątki po sukcesach sportowych naszych lokalnych aktywnych seniorów, którzy swoją pasją i ciężką pracą wspierają od lat rozwój sportu i aktywności fizycznej w mieście.

 

Po tak intensywnym wrześniu nie zwalniamy tempa! Już teraz zapowiadamy, że niedługo ogłosimy nową, jesienną ofertę MZW. W planach mamy JESIEŃ PRZODKÓW – cykl interesujących wydarzeń związanych z tym, jak kiedyś obchodzono święta zmarłych, jak dbano o pamięć o przodkach i jaką rolę odgrywała niegdyś rodzina. Zachęcamy do uważnego śledzenia naszej strony… 😉