Strzałka

Regionalne Forum Historyczne – 7 V 2023

7 maja 2023 roku o godzinie 11.30 rozpoczęliśmy w Muzeum Ziemi Wałeckiej pierwsze spotkanie z cyklu Regionalnego Forum Historycznego. Ideą wydarzenia jest propagowanie lokalnej historii w związku z 720. rocznicą nadania praw miejskich naszemu miastu. Niedawno, bo 23 kwietnia, w MZW odbył się wernisaż wystawy “Tu było, tu stało… małe i wielkie wałeckie historie”, który rozpoczął świętowanie urodzin Wałcza. Regionalne Forum Historyczne to kolejna okazja do tego, by razem uczcić 720-lecie miasta i poznać interesujące dzieje regionu.

Spotkanie rozpoczęła prelekcja Piotra Kalki i Jarosława Ellwarta – autorów przewodnika “Archeologiczne zabytki Pomorza Zachodniego” Wydawnictwo REGION, z którego promocją połączone było wystąpienie. Autorzy opowiedzieli o przygotowaniach i pracy nad przewodnikiem, zachęcając jednocześnie do turystycznych wypraw szlakiem archeologicznych zabytków Pomorza Zachodniego. W przewodniku, oprócz archeologicznych pozostałości, wspominane zostały także interesujące miejsca, które warto odwiedzić podczas wyprawy. Jednym z takich punktów jest Muzeum Ziemi Wałeckiej, do którego serdecznie zapraszamy.

Drugą prelekcję, zatytułowaną “Znaleziska i informacje o zapinkach na ziemi wałeckiej i w jej okolicach”, wygłosił Robert Kraszczuk – pasjonat lokalnej historii i “poszukiwacz archeologicznych skarbów”, który opowiedział o okolicznościach odnalezienia i pozyskania wybranych fibuli i przedstawił słuchaczom ich fotografie. Najciekawszym zabytkiem zaprezentowanym przez Roberta Kraszczuka była zapinka w formie zająca, będąca zabytkiem unikatowym, z pewnością wzbogacającym nasz region.

Spotkanie zakończyło się wystąpieniem Daniela Iwańskiego, który swoją opowieścią przeniósł słuchaczy nieco bliżej współczesności. Prelekcja pt. “Niezdobyte miasto – Wałcz w strukturze Wału Pomorskiego” poświęcona była drugowojennej historii miasta i jego okolic. Daniel Iwański zainteresował uczestników spotkania nie tylko swoją pasjonującą narracją, ale i odpowiednim strojem oraz rekwizytami.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji z pierwszego Regionalnego Forum Historycznego i do wzięcia udziału w drugim z cyklu spotkaniu, które odbędzie się 14 maja 2023 roku o godz. 11.30 w Muzeum Ziemi Wałeckiej.