Rekord Zdzisława Krzyszkowiaka
Kolejnym Olimpijczykiem związanym z Wałczem, jakiego mamy przyjemność przedstawić jest ZDZISŁAW KRZYSZKOWIAK.
Dwukrotny Olimpijczyk (Melbourne 1956 oraz Rzym 1960) oraz złoty medalista olimpijski (poniżej zdjęcie z mety biegu w Rzymie)
Honorowy Oywatel naszego miasta. W Wałczu ustanowił rekord świata w biegu przez płotki na dystansie 3000 m.
W najnowszej publikacji “Wałcz Olimpijski” autorzy tak opisują to wydarzenie.
“10 sierpnia 1961 miał być dniem szczególnym – zapowiedziano bowiem próbę ustanowienia rekordu świata w biegu na 3000 metrów z przeszkodami. Głównym aktorem miał być znów Zdzisław Krzyszkowiak. Na małym leśnym stadionie zebrało się ok. 3000 widzów. Świetnie przygotowana bieżnia i sędziowie w pełnej gotowości. Zawiodła tylko pogoda. Start wyznaczono na godzinę 17.40. Po gorącym dniu nad stadion nadciągnęły ciemne chmury i zrobiło się parno. Nie zmieniło to jednak planów biegaczy i całego sztabu szkoleniowców. Janusz Jackowski ustawił biegaczy na linii startu. Siedmiu biegaczy miało pomagać „Krzysiowi” w ustanowieniu rekordu świata, który wynosił 8:31,2 min i należał do młodego Ukraińca Grigorija Tarana. Tylko do 1500 m wszystko szło zgodnie z planem, później partnerzy osłabli i na czoło wyszedł Krzyszkowiak, który samotnie musiał się zmagać ze zmęczeniem,
parną pogodą i świadomością, że długotrwałe przygotowania i włożony w tę próbę wysiłek mogą pójść na marne. Jednak w końcówce nastąpiło przyśpieszenie tempa biegu i nawet potknięcie na ostatnim rowie z wodą nie zmieniło tego rytmu.
Wreszcie meta, nerwowe obliczenia sędziów i nieznośny czas oczekiwania. Następuje ogłoszenie wyniku – 8:30,4 min – nowy rekord świata. I właśnie w tym momencie nastąpiło istne oberwanie chmury.
Arcytrudne warunki nie przeszkodziły także Witoldowi Baranowi w ustanowieniu rekordu Polski w biegu na 1500 m (3:40,0 min). To był także wspaniały wyczyn i pokazanie potencjału sportowców polskiego, lekkoatletycznego wunderteamu. Tego wieczoru telegrafy wystukiwały z Wałcza na cały świat wiadomość o rekordowym wyniku Zdzisława Krzyszkowiaka. To wydarzenie na trwale wpisało się w historię
Wałcza i leśnego stadionu na Bukowinie jako materialny dowód związków naszego miasta z wunderteamem. Wyczyn ten upamiętnia kamień i okolicznościowa tablica, którą odsłonięto w 2000 roku w obecności bohatera tamtych wydarzeń”.
R.Gniot, B.Wankiewicz „Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Wałcz” [w:] Wałcz Olimpijski, Szczecin
Na wystawie “Wałeccy Olimpiojczycy 1948 – 2016”, prezentujemy zarówno sylwetkę Zdzisława Krzyszkowiaka, jak i pamiątki związane z Igrzyskami, w którym uczestniczył – m.in. medal pamiątkowy z Rzymu czy też proporczyki z Rzymu i Melbourne.
Na szczególną uwagę zasługują – plakietka potwierdzająca pobicie rekordu świata w Wałczu (jedyny egzemplarz, ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie), zdjęcia dokumentujące to wydarzenie (zbiory prywatne) oraz własnoręcznie spisane wspomnienia Z. Krzyszkowiaka dotyczące chwili bicia rekordu.
Marlena Jakubczyk/MZW