Świat kolei i kolejek II
Po dziesięciu latach w progi muzeum zawitała po raz drugi ekspozycja czasowa poświęcona kolei. Tej dla „małych” i tej dla „dużych” i nie tylko chłopców…
Część pierwsza ekspozycji to przedmioty, dokumenty, pocztówki związane z początkami transportu kolejowego w Wałczu. Między innymi rysunek budynku wałeckiego dworca i towarzyszącej infrastruktury z okresu budowy, dokumenty regulujące funkcjonowanie poszczególnych linii, wyposażenie dworcowej restauracji. Perełką są zestawy podróżne ostatniego landrata przedwojennego Wałcza, Karla Knabe (sygnowane inicjałami właściciela). Cały czas szukamy dobroczyńców którzy zechcieliby zasponsorować zakup tych ostatnich do muzealnych zbiorów 🙂
Część druga to przedmioty związanie z historią kolejnictwa w Polsce, pochodzące ze zbiorów Piotra Rogozińskiego. Możemy zobaczyć oryginalne wyposażenie kasy biletowej, w tym ternion (szafa na bilety), kompostery (datowniki do biletów), telefon na korbkę. Obraz uzupełnia pełne umundurowanie i wyposażenie konduktora i kierownika pociągu oraz duży zbiór tablic informacyjnych, w tym z wałeckich dworców. W dużej kolekcji lamp (od takich na świeczkę po elektryczne) możemy znaleźć prawdziwe skarby, m.in. lampy produkcji firmy Siemens. Na uwagę zasługuje też kolekcja trąbek sygnalizacyjnych. Osobną i szczególną grupę tworzą narzędzia służące budowie i naprawie torów kolejowych, m.in. płozy hamulcowe, spona, kleszcze do szyn i do podkładów, widły do szyn, wiertarka do podkładów.
Trzecim elementem wystawy jest makieta kolejowa w skali 1:87. Obrazuje modele pociągów w oznakowaniu H0e co oznacza przedstawienie kolei wąskotorowej. Na makiecie jest umieszczony tor o długości blisko 12 metrów co odpowiada w rzeczywistości odległości około 1 kilometra. Zobaczyć tu można dworzec kolejowy, przystanek, tartak, domy mieszkalne, sady, szlaki turystyczny itp. Całość jest podświetlona. Miniaturowi pasażerowie przewożeni są odkrytymi wagonami tzw. „letniakami”. Skład prowadzony jest przez model rumuńskiej lokomotywy spalinowej FAUR L45H. Lokomotywy te wykorzystywane były na torach prawie wszystkich kolei dojazdowych eksploatowanych przez PKP (polska nazwa Lxd2). Pociąg porusza się przy zastosowaniu sterowania cyfrowego. Twórcą makiety jest Jarosław Ruszkowski. Kolejka eksponowana w Muzeum Ziemi Wałeckiej przyciąga licznych sympatyków miniaturowych pociągów.