Strzałka

Wałczanie na frontach II wojny światowej – Władysław Puczek

76 lat temu 18 maja od wczesnych godzin porannych nad ruinami klasztoru Monte Cassino łopotała biało czerwona flaga.
O 12 rozległy się dźwięki Hejnału Mariackiego odegrane przez Emila Czecha w ten sposób żołnierze 2 Korpusu Polskiego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie obwieszczali światu zdobycie Monte Cassino.

Walki o przełamanie linii Gustawa niemieckiej pozycji obronnej w skład której wchodziło Monte Casino z znajdującym się tam klasztorem, trwały od 17 stycznia 1944 roku. Wielomiesięczne zmagania przerodziły się w jedną z najkrwawszych bitew II wojny światowej
Brytyjski historyk Matthew Parker napisał: „Bitwa o Cassino – największa lądowa bitwa w Europie – była najcięższą i najkrwawszą z walk zachodnich aliantów z niemieckim Wehrmachtem na wszystkich frontach drugiej wojny światowej. Po stronie niemieckiej wielu porównywało ją niepochlebnie ze Stalingradem.”
Wojska Alianckie w skład których wchodzili żołnierze wielu narodowości wielokrotnie bezskutecznie atakowały. Żołnierze niemieccy twardo bronili trudno dostępnych dobrze zamaskowanych pozycji obronnych, górujących nad atakującymi. Bitwa była przede wszystkim starciami piechoty wspieranej morderczym ogniem moździerzy i artylerii warunki terenowe praktycznie uniemożliwiały użycia pojazdów straty rosły lawinowo. Trzy szturmy zostały odparte uczestniczyły w nich min. wojska angielskie, hinduskie , nowozelandzkie, francuskie, amerykańskie.
W maju dowodzony przez gen. Andersa 2 Korpus Polski przystąpił do szturmu na Monte Cassino, atak z 11 maja załamał się po niespełna 24 godzinach drugi wyprowadzony dnia 17 maja jak już wiemy zakończył się sukcesem .
W Bitwie o Monte Cassino poległo 923 żołnierzy Polskich 2930 zostało rannych 340 uznano za zaginionych . Strat aliantów łącznie wyniosły 54 tyś zabitych i rannych, Niemców 20 tyś zabitych. Droga na Rzym została otwarta.

Wśród rannych znalazł się Władysław Puczek Saper 3 Dywizji Strzelców Karpackich późniejszy mieszkaniec Wałcza. W 1942 r, wstąpił do Korpusu gen Andersa jego szlak bojowy wiódł przez, Irak, Syrię, Palestynę, Egipt, Libię do Włoch tam uczestniczył w bitwie o Monte Cassino, Anconę i Bolonię. Został wielokrotnie odznaczony . Poniżej fotografie części zbiorów związanych z tą postacią jakie znajdują się w Muzeum Ziemi Wałeckiej.

opr. Jarosław Harasimowicz