Strzałka

“WIGILIE PRZODKÓW – Boże Narodzenie w kulturze ludowej XIX i XX wieku” – WERNISAŻ WYSTAWY

Naszym zwyczajem w minioną niedzielę o godzinie 11.30 otworzyliśmy nową wystawę czasową

“WIGILIE PRZODKÓW – Boże Narodzenie w kulturze ludowej XIX i XX wieku”.

 

Na ekspozycji znalazły się bożonarodzeniowe szopki, elementy strojów kolędniczych, obrazy przedstawiające zwyczaj kolędowania, a także odtworzone zostały wnętrza chłopskiej chaty i mieszczańskiej kamienicy z okresu około XIX-XX wieku, które prezentują świąteczny stół podczas wigilijnej wieczerzy. Wykorzystane przedmioty i dzieła artystów ludowych zostały wypożyczone z Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią, będącego oddziałem Muzeum Okręgowego w Pile.

Podczas wernisażu Pani Maria Kuchta (MKL w Osieku nad Notecią) wygłosiła prelekcję dotyczącą świątecznych zwyczajów obecnych w dawnej kulturze ludowej, które w dużej mierze przetrwały także do dzisiaj. Tego dnia rozpoczęliśmy także zbiórkę produktów na rzecz “Paczki dla Bohatera”, którą będziemy kontynuować do 20 grudnia.

Wystawa potrwa do 2 lutego 2024 roku. Towarzyszą jej warsztaty pt. “Słomiany zapał”, podczas których uczestnicy, po zwiedzeniu wystawy wraz z przewodnikiem, biorą udział w zajęciach plastycznych z wykonywania ozdób choinkowych inspirowanych tradycyjnymi, słomkowymi dekoracjami. Serdecznie zapraszamy do kontaktu i odwiedzin w Muzeum Ziemi Wałeckiej!