Strzałka

“WIGILIE PRZODKÓW – Boże Narodzenie w kulturze ludowej XIX i XX wieku”

Już 19 listopada (niedziela) o godz. 11.30 w Muzeum Ziemi Wałeckiej odbędzie się wernisaż zimowej wystawy czasowej

WIGILIE PRZODKÓW – Boże Narodzenie w kulturze XIX i XX wieku.

 

W końcówce roku, kiedy dni stają się krótsze, a noce dłuższe i chłodniejsze, głowę zaprzątają różne sprawy – z jednej strony jest to jesienna zaduma związana ze świętem zmarłych, z drugiej jednak myśli ciągną już w stronę choinki, prezentów, spotkań z najbliższymi… Boże Narodzenie to w końcu wyjątkowe święto, które jest ważne nie tylko dla chrześcijan, ale i dla tych związanych z innymi religiami i kulturami. To czas dla rodziny i przyjaciół, kiedy magia wigilijnego wieczoru działa prawdziwe cuda.

Tego roku w Muzeum Ziemi Wałeckiej dowiemy się, jak wyglądało świętowanie okresu Bożego Narodzenia w XIX i XX wieku. Poznamy tradycyjne obrzędy, zachowania i przesądy, których przestrzeganie było niezwykle ważne dla mieszkańców polskiej wsi. Będziemy im towarzyszyć podczas dekorowania domu i zdecydujemy, choinka czy podłaźniczka? Następnie przygotujemy tradycyjny wigilijny stół, na którym znajdzie się dwanaście potraw, a potem odkryjemy tajemnicę, kto przynosi prezenty –  Święty Mikołaj, Dziadek Mróz, a może Dzieciątko Jezus? W ostatnich dniach starego roku będziemy kolędować, wróżyć pogodę na następne dwanaście miesięcy i aż do drugiego lutego, kiedy przypada święto Matki Bożej Gromnicznej, pozostaniemy w wesołych, iście świątecznych humorach.

Na wystawę czasową WIGILIE PRZODKÓW – Boże Narodzenie w kulturze XIX i XX wieku złożą się głównie wypożyczone z Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią, będącego oddziałem Muzeum Okręgowego w Pile, obiekty związane z kulturą ludową XIX i XX stulecia. W salach muzealnych odtworzymy wnętrze chłopskiej chaty i mieszczańskiej kamienicy z okresu okołoświątecznego pokazując, w jakiej przestrzeni świętowano niegdyś Boże Narodzenie. Ponadto zaprezentujemy również tradycyjne szopki krakowskie.

Serdecznie zapraszamy do udziału w wernisażu wystawy WIGILIE PRZODKÓW – Boże Narodzenie w kulturze XIX i XX wieku, który odbędzie się 19 listopada o godz. 11.30 oraz na późniejsze odwiedziny nowej ekspozycji aż do 2 lutego 2024 roku. Przypominamy, że wystawie towarzyszyć będą warsztaty pt. “Słomiany zapał… świąteczne ozdoby ze słomek”. Więcej o aktualnej ofercie lekcji muzealnych można dowiedzieć się z zakładki OFERTA (https://mzw.com.pl/lekcje-muzealne/).