Strzałka

Wojsko Polskie w miniaturze

„Wojsko Polskie w miniaturze” to wystawa zorganizowana przez Muzeum Ziemi Wałeckiej z okazji 64. rocznicy przełamania Wału Pomorskiego. Co roku w lutym organizujemy tu wystawę związaną tematycznie z II wojną światową lub Wojskiem Polskim – mówi Magdalena Suchorska-Rola, dyrektor MZW. – W ubiegłym roku była to wystawa mundurów i broni, w tym roku postanowiliśmy zachęcić najmłodszych do przyjścia. Dodatkową atrakcją jest jeżdżący i strzelający czołg – model typu „Panther”, jaki, po zdobyciu go na Niemcach, używany był przez warszawskich powstańców (pluton pancerny por. Wacka) jako czołg Magda vel. Pudel. Oczywiście po muzeum jeździ jego miniatura.

Prezentowane eksponaty to w większości modele różnego rodzaju sprzętu wojskowego. Oprócz tego można obejrzeć kolekcję falerystyczną – zbiór odznak, plakietek i naszywek nawiązujących do tradycji jednostek wojskowych stacjonujących w tym regionie. Eksponaty zaprezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów grupy modelarzy skupionej przy sklepie modelarskim „Ikar” w Pile, Pomorskiego Muzeum Wojskowego w Bydgoszczy, koła modelarskiego Gimnazjum nr 2 w Wałczu oraz pracowni modelarskiej przy Zakładzie Karnym w Wierzchowie.

Autorem i pomysłodawcą wystawy jest  pracownik MZW, Jarosław Harasimowicz, który tak mówił o ekspozycji: Chyba żadna inna armia na świecie w swej historii nie walczyła w tylu zakątkach globu. Dlatego tak wielka jest różnorodność tych modeli, przedstawiających sprzęt dostosowany do warunków, w jakich walczono. Gdyby ktoś zapytał, który z modeli jest najcenniejszy, to nie udzieliłbym odpowiedzi. Po rozmowach z modelarzami wiem, że każdy model wymaga wielu godzin pracy i dla swojego twórcy jest wyjątkowy.

Wystawa czynna jest do końca marca