Strzałka

Wystawa mobilna na LEWIŹNIE!

Zimowy Zlot Pojazdów Militarnych w Bornem Sulinowie “LEWIZNA”, organizowany przez Muzeum Militarnej Historii w Bornem Sulinowie i zlotowiczów, odbył się w dniach 2-4.02.2024 r.

3 lutego, w sobotę, już od wczesnych godzin przedpołudniowych, nasza mobilna wystawa “Las świadkiem walk o Wał Pomorski” pojawiła się pod wiatą, gdzie osłonięci przed deszczem czekaliśmy na zlotowiczów zainteresowanych historią Wału Pomorskiego. Przełamanie linii umocnień Pommernstellung miało miejsce w lutym 1945 roku. Zebrane przez nas w skrzyniach i opatrzone opisami najważniejszych wydarzeń i postaci pamiątki po bohaterskich walkach wpisały się zatem nie tylko w militarny klimat imprezy, ale przypomniały także ważne daty związane z zakończeniem II wojny światowej.

Jak zwykle podczas zlotów w Bornem Sulinowie nie zabrakło emocji – zarówno tych związanych z dynamicznymi pokazami i atrakcjami, jak i pogodą. Przelotne opady deszczu i błoto dodały wrażeń! Przy naszym stoisku można było także zauważyć kręcących się rekonstruktorów z Teatru Inscenizacji Historycznych z Wałcza i okolic oraz zapoznać się z ofertą Skansenu Fortyfikacyjnego Grupa Warowna “Cegielnia”, jak i działaniami Stowarzyszenia Wał Pomorski 1945. Serdecznie dziękujemy Organizatorom i Uczestnikom Zlotu za miłą atmosferę i świetne przeżycia!