Strzałka

Podsumowanie obchodów 720-lecia Wałcza w Muzeum Ziemi Wałeckiej

Nadszedł czas na małe podsumowanie tego, jak świętowaliśmy urodziny naszego pięknego miasta! Z okazji 720-lecia Wałcza w Muzeum Ziemi Wałeckiej zorganizowano szereg różnorodnych wydarzeń nawiązujących do dziejów miasta i jego mieszkańców. 23 kwietnia, a więc dokładnie w 720. rocznicę lokacji, odbył się wernisaż wystawy “Tu było, tu stało… małe i wielkie wałeckie historie”. Na ekspozycji znalazły się pamiątki i fotografie ukazujące, jak wyglądała przedwojenna codzienność w Wałczu i jak zmieniło się lub pozostało niezmienne jej współczesne oblicze. Na wystawę zapraszamy jeszcze do 11 czerwca!

Obchodom 720-lecia towarzyszyły także niedzielne spotkania z cyklu Regionalnego Forum Historycznego. Pierwsze odbyło się 7 maja. Tego dnia mieliśmy okazję wysłuchać trzech prelekcji. Piotr Kalka i Jarosław Ellwart, autorzy “Archeologicznych zabytków Pomorza Zachodniego”, opowiedzieli o tym, co z archeologicznych pozostałości na terenie naszego województwa warte jest uwagi. Robert Kraszczuk przybliżył historię ciekawych znalezisk, jakimi są zapinki pochodzące z okolic powiatu wałeckiego. Natomiast Daniel Iwański pochylił się nad Wałczem w strukturze Wału Pomorskiego. 14 maja odbyła się interesująca prelekcja prof. Marcina Hlebionka i Krystiana Chyrowskiego, którzy zdradzili tajemnice raportu tajnego radcy Spaldinga. W dokumencie opisany został obraz miast ziemi wałeckiej z 1772 roku. 4 czerwca, podczas ostatniego spotkania, wystąpiło trzech prelegentów – Jarosław Leszczełowski (“Golczowie ziemi wałeckiej”, Piotr Wojtanek (“… gdy jidysz słychać było nad Raduniem”) oraz Jarosław Ciechanowicz (“Niemieckie pomniki pierwszowojenne na terenie powiatu wałeckiego”). Tego dnia odbyło się również rozdanie nagród w konkursie “Oto zamek!”, którego uczestnicy mieli za zadanie przygotować przestrzenne prace ukazujące, jak mogła wyglądać niezachowana wałecka forteca. Do Muzeum trafiło 61 prac (w czterech kategoriach), z których nagrodzonych zostało 15.

Z oprowadzaniem po wystawie czasowej “Tu było, tu stało… małe i wielkie wałeckie historie” związały się ciekawe lekcje muzealne. Warsztaty “Komiksowy Wałcz” wzbudziły wiele emocji wśród najmłodszych gości Muzeum, których zadaniem było przedstawienie obrazkowej historii związanej z autentycznym wydarzeniem z dziejów Wałcza i okolic. Oblężenie zamku przez Krzyżaków i pożar miasta były najczęściej wybieranymi tematami. Ponadto uczniowie przedszkoli i szkół mogli zaangażować się w grę planszową “Zagrajmy w Wałcz”. Pytania zadawane uczestnikom dotyczyły historii opowiedzianych na wystawie czasowej oraz opierały się na znajomości dziejów naszego miasta.

Zapraszamy do przejrzenia naszych poprzednich wpisów dotyczących poszczególnych wydarzeń organizowanych przez Muzeum Ziemi Wałeckiej w związku z 720-leciem miasta!

Inauguracja Obchodów 720-lecia Miasta Wałcz

Wernisaż wystawy czasowej “Tu było, tu stało… małe i wielkie wałeckie historie”

Regionalne Forum Historyczne – 7 V 2023